پارچه ها از پستوها خارج شدند

ابوالقاسم شیرازی روز دوشنبه در حاشیه مراسم توزیع سومین مرحله از پارچه مورد نیاز تولیدکنندگان پوشاک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: تشکیل این کارگروه باعث شد قیمت مواد اولیه پوشاک که به دلیل نوسانات ارزی افزایش پیدا کرده بود مجدد کاهش یابد و زمینه جلوگیری از افزایش قیمت و نیز کنترل قیمت ها در بازار فراهم شود.
به گزارش ایرنا براساس اعلام مسئولان کارگروه تامین مواداولیه پوشاک در تهران، در مرحله سوم توزیع این مواد، برای نخستین بار یک تولیدکننده بزرگ پارچه داخلی نیز به این چرخه تامین مایحتاج تولیدکنندگان پیوست که تاثیر بسیاری در عرضه این نوع مواد در بازار داشته است.
در مرحله های قبلی، پارچه های جین، پیراهنی و مانتویی وارداتی توزیع شده بود و در مرحله سوم تولیدات جین کارخانه ای داخلی وارد فرآیند توزیع در قالب کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک و مقرر شده ماهانه مقادیر قابل ملاحظه ای از تولید این واحد در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.
شیرازی رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران همچنین معتقد است که کارگروه تامین مواد اولیه در کنترل و تنظیم بازار نقش بسزایی داشته است.
به گفته وی در نتیجه اقدامات این کارگروه تولیدات نساجی های داخلی و نیز پارچه های وارداتی به صورت ساماندهی شده وارد بازار می شود.
وی تصریح کرد: به دنبال این اقدامات، برخی واردکنندگانی هم که کالاهای خود را به امید فروش با قیمت بالاتر در شب عید احتکار کرده بودند اقدام به عرضه محصولاتشان در سطح بازار عرضه کردند که این امر باعث تنظیم و کنترل قیمت پارچه در بازار شد.
شیرازی اظهارداشت: چندی پیش نیز یک نوع پارچه در بازار تهران کمیاب شد اما تشکیل این کارگروه باعث شد با توزیع اولین بخش از پارچه های وارداتی، بیش از نیمی از مشکلات تولیدکنندگان برطرف شود.
رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با بیان اینکه نگاه وزیر صنعت، معدن و تجارت به بازار معنادار و به صورت مردمی است، گفت: همانند کارگروه تامین مواد اولیه باید در سطح اتاق اصناف ایران به صورت ستادی کارگروه های مشابه در همه استان ها تشکیل شود.
محمد توکلی دبیر کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک در تهران نیز در حاشیه مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: زیرساخت های مناسبی برای تشکیل این کارگروه تهیه شد و اکنون شاهد ایجاد اتاقی شیشه ای در سطح بازار در زمینه تهیه و توزیع مواد اولیه هستیم.
وی حمایت از تولید داخلی را از جمله اهداف این کارگروه عنوان کرد و گفت: امروز نخستین کارخانه ایرانی اقدام به همکاری با این کارگروه و توزیع محصولات خود کرد، اکنون به دنبال این هستیم تا سایر کارخانه داران نساجی ایران نیز در همکاری با این کارگروه به توزیع محصولات خود بپردازند.
توکلی اظهارداشت: به طور حتم باید با همکاری کارخانه داران ایرانی پای دلالان را از بازار کوتاه کرد تا کالاهای آنها از تولید مستقیم به مصرف ارائه شود.
دبیر کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک در تهران ادامه داد: ما به دنبال حمایت از کارخانه های ایرانی هستیم و مواد اولیه کارخانه هایی که وارد این کارگروه شوند از طریق وزارت صنعت تامین خواهد شد.
وی افزود: پارچه های ایرانی امروز با استقبال بسیار زیادی در کارگروه مواجه بود و طی دو روز گذشته بیش از ۶۰۰ هزار متر پارچه نیز از سوی احتکار کنندگان وارد بازار شده است.
به گفته توکلی، این محتکران پارچه ها را از ۲۰ روز گذشته خریده و انبار کرده بودند تا شب عید با ۳۰ درصد افزایش قیمت به تولیدکنندگان بفروشند.

بازگشت به اخبار