پوشاک ایرانی در تسخیر صفر و یک‌ها

امروز ایرانیانِ نسل اینستاگرام و دیگر رسانه‌های اجتماعی و دهکده جهانی، به راحتی از طریق موبایل خود در هر گوشه‌ای از جهان پاساژگردی می‌کنند، فشن‌شوها را می‌بینند و از مدهای روز غرب مطلعند به طوری که در این توفان دیجیتالی سنت و مدرنیسم در سبک مد و لباس نسل امروز ایرانیان به تقابل و نبرد پرداخته است.
در سال‌های اخیر جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های بسیاری در سطح کشور در حوزه برندسازی و مد و لباس توسط جامعه طراحان برگزار شده اما تاکنون خروجی این نمایشگاه‌ها، اغلب در بازار پوشاک نمایان نشده و مورد استقبال مصرف‌کننده و مراکز عرضه پوشاک قرار نگرفته است.
شاید اگر به نمایشگاه‌های لباس ایرانی سر زده باشید به این نکته واقف شده‌اید که ما در طراحی ضعف داریم زیرا در دنیای امروز طراحی مُد، حرف اول را در صنعت پوشاک می‌زند و بی‌توجهی به این موضوع باعث می‌شود که جوانان به سمت الگوهای غربی سوق یابند.
لذا نیاز است حلقه مفقوده اتصال بین تولیدکنندگان و طراحان لباس پیدا شود و آنها با هم ارتباط جدی‌تری در حوزه تجاری‌سازی طرح‌ها و ایده‌های نو داشته باشند، از سوی دیگر ارائه طرح‌های کپی‌برداری شده توسط برخی از طراحان، نقطه آسیبی است که باید به آن توجه داشت و با قائل شدن حقوق معنوی برای طرح‌های نو از کپی‌برداری آن جلوگیری کرد. 
کارشناسان معتقدند حمایت صنعت از دانشگاه اهمیت بسیاری دارد، در واقع یکی از ضعف‌های در صنعت پوشاک عدم انطباق صنعت با دانشگاه‌ است ضمن این‌که دانشجویان این رشته جذب بازار کار نمی‌شوند لذا کارشناسان پیشنهاد می‌دهند دانشجویان دوران کارآموزی خود را در کارخانه‌های بزرگ تولیدی لباس بگذرانند.
«حمید قبادی» دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرنگار ایرنا گفت: ما باید هنر طراحی را وارد تولید انبوه و بازار کنیم، عملکرد طراحان ما حاکی از آن است که این اتفاق مهم و این ظرفیت قابل توجه در کشور ما وجود دارد.
وی توجه بیشتر به طراحی پوشاک در کشور را ضروری خواند و افزود: تغییر ویترین‌ها و عرضه لباس، با ابزار طراحی امکان‌پذیر است یعنی اگر می‌خواهیم ویترین‌هایمان به روز شود، باید الگوهای جدید ایرانی اسلامی، جایگزین الگوهای غربی شود و به هنر طراحی در کشورمان توجه کنیم.
قبادی ادامه داد: اکثر فروشگاه‌های کشورمان حداقل در لباس اجتماع بانوان پیشرفت قابل توجه و چشمگیری دارند تا جایی که می‌توان گفت عمده ویترین‌ها مشمول این تعریف است اما ممکن است برخی نیز کمتر به این موضوع توجه کنند.
وی با بیان اینکه مد و لباس حوزه بسیار پر دامنه، پر اثر و فراگیری است، تصریح کرد: هر چه بیشتر به این حوزه توجه کنیم، طبعا طرح‌های ایرانی در ویترین‌هایمان جایگزین طرح‌های خارجی خواهد شد و دسترسی مردم هم بهتر می‌شود.

**باید سلیقه مردم را به الگوی ایرانی برگردانیم 
«سیده فاطمه ذوالقدر» نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: سوزن‌دوزی، گلدوزی و دوخت‌های سنتی ایران در بازار پوشاک جایی ندارد، شاهد یک خلا در این حوزه هستیم و متاسفانه الگوبرداری از خارج به الگوهای ایرانی ترجیح داده می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه باید به فرهنگ اصیل و مد خودمان بازگردیم، افزود: اگر از طریق برگزاری نمایشگاه‌های لباس به الگوی ایرانی بپردازیم، می‌توانیم سلیقه مردم را بازگردانیم، وقتی مردم ببینند تولیدات ایران دارای طراحی و رنگ‌آمیزی زیبا و با صنایع‌دستی ایرانی انجام می‌شود، قطعا روی آنها تاثیر خواهد گذاشت.
وی اظهار داشت: اگر مردم را با پوشاک و طرح‌های ایرانی آشنا کنیم و با قیمت مناسب در دسترس قرار دهیم، مردم هم استقبال کرده و به آنها روی می‌آورند.
ذوالقدر با بیان اینکه همیشه از پوشاک ایرانی در خارج از کشور استقبال می‌شود، گفت: هر چه از شرق به غرب می‌رود اغلب مورد استقبال غربی‌هاست و آنها به مد و لباس و طراحی‌های شرق علاقه‌مندند.
وی با اشاره به پیشرفت ترکیه در صنعت پوشاک گفت: ما باید بازارهایمان را حفظ کنیم، حیف است، نباید اجازه دهیم کشورهایی همچون ترکیه و چین این بازار را از ما بگیرند.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه کارگروه ساماندهی مد و لباس از دهه هشتاد تشکیل شده تا قوانین را در این زمینه وضع کند و حمایت‌های لازم را انجام دهد، توضیح داد: در جلسات این کارگروه نماینده‌ای از مجلس نیز حضور دارد، با مشکلات طراحان آشنا می‌شود، آنها را منعکس می‌کند تا حمایت‌های لازم برای برگزاری نمایشگاه‌های لباس و پوشاک ایرانی انجام شود.
ذوالقدر ادامه داد: ما هر سال به بهانه‌های مختلف نمایشگاه‌های متعددی همچون ماه رمضان، دهه فجر، تابستان و نمایشگاه‌های فصلی داریم و از طریق نمایشگاه‌های فصلی این زمینه فراهم می‌شود که تولیدکننده‌ها آخرین تولیدات خود را در معرض دید عموم قرار دهند و مردم را با آخرین تولیدات خود آشنا کنند.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، مالیات بر ارزش افزوده را یکی از مشکلات تولیدکنندگان ذکر کرد و گفت: تولیدکنندگان می‌گویند این مالیات در چند بخش اخذ نشود و در یک مرحله باشد، همچنین میزان آن برای تولیدکنندگان کمتر از ۹ درصد باشد.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: شنیده‌ام قرار است میزان مالیات بر ارزش افزوده به ۶ درصد کاهش یابد، باید این طرح به مجلس بیاید، کمیسیون اقتصادی طرح‌های خوبی برای حمایت از تولیدکننده‌ها دارد و مجلس هم معتقد به حمایت است تا تولیدکننده‌ها در همه بخش‌ها بتوانند تولید کنند، کارخانه‌هایشان دچار رکود نشود و علاوه بر آن بتوانند محصولاتشان را نیز صادر کنند.
وی تسهیلات گمرکی، برگزاری نمایشگاه‌ها و دادن فضا برای برگزاری نمایشگاه را از دیگر موارد حمایتی از تولیدکننده‌ها ذکر کرد.

بازگشت به اخبار