انواع نخ های ATY, DTY, FTY

نخ POY چیست ؟ Partially Oriented Yarn

نخ poy –

  با توجه به میزان مصرف بالای نخ های پلی استر در صنعت نساجی علی الخصوص نخ های فیلامنتی، تولید نخ های نیمه آرایش یافته ( Partially Oriented Yarn) به عنوان مواد اولیه کارخانجات تکسچرایزینگ برای تولید نخ های تکسچره شده  DTY , FDY , ATY استفاده میشود از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
نخ POY یا نخ نیمه آرایش یافته طی فرآیند ذوب ریسی با مصرف چیپس پلی استر نیمه مات و براق بصورت سفید و همچنین با استفاده از مستربچ ( دانه های رنگی) بصورت خودرنگ تولید می‌شود.

نخ POY پلی استر ، با نظم بخشی با سرعت های در محدوده ٢٨٠٠ تا ۴٢٠٠ متر در دقیقه تولید می شودو با این مشخصه هنوز دارای درجه تبلور بالایی نمی باشد و نظم کلی در آنها در حدی می باشد که نگهداری انها برای چندین ماه بدون ترد و شکننده شدن و همچنین تغییر شکل بوبین ممکن می باشد.
نخ POY در کارخانجات تکسچرایزینگ به نخ استرچ و تکسچره تبدیل می‌شود که این نخ‌ها جهت تولید محصولات زیر مورد استفاده قرار می گیرد.
١- پارچه رومبلی و پرده ای
٢- البسه ورزشی زمستانی
٣- البسه زیر
۴- جوراب
۵- پارچه کشباف یکپارچه
۶- البسه ورزشی

.

فرایند تولید نخ poy – پلی استر کشیده نشده به دو بخش کلی تقسیم می شود.
۱) مرحله کریستالیزاسیون و خشک کردن
۲) مرحله پلیمریزاسیون و اکسترودر و ریسندگی نخ

.

الف _مرحله کریستالیزاسیون و خشک کردن چیپس
در این مرحله که در واقع نقطه آغاز خط تولید محصول می باشد، ابتدا مواد اولیه که همان چیپس های پلی استر می باشند با ۵ % رطوبت بداخل یک سیلوی تغذیه مواد ریخته شده و از آنجا توسط جریان هوا و از طریق لوله های مخصوص به داخل مخزن یا سیلوی ثانویه که در بالای بخش فوقانی خط تولید و بر روی سیستم خشک کننده و کریستالیزاتور چیپس قرار گرفته است منتقل می گردد. سپس مواد از سیلوی ثانویه بداخل یک سیستم پیوسته خشک کن خورانده می شوند که در آنجا چیپس ها توسط هوای گرم حرارت داده شده و بطور همزمان بشدت به هم زده می شوند تا از به هم چسببیدن چیپس ها و تشکیل هرگونه کلوخه و توده ای از مواد در حین فرآیند حرارت دهی در فاز فیزیکی(بی شکل – کریستال) جلوگیری گردد. طراحی خشک کن و همزن بگونه ای است که انجام عملیات خشک کردن چیپس ها و کریستالیزاسیون آنها در حداقل زمان ممکن و بدون آنکه به یکدیگر بچسبند را تضمین می نماید. هرگاه به
دلیل تغییر در برنامه ریسندگی و تولید نخ، مقدار مواد ورودی به سیستم تغییر یابد، باس تنظیم مجدد شرایط کارکرد گرم کن جریان هوا ذرات ریزی را که همیشه در خوراک مصرفی طرح (چیپس پلی استر ) موجود می باشند از روی آنها زدوده و در یک سیکلون جمع آوری می نماید. سپس جهت جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی، از گازهای خروجی از سیستم خشک کن برای پیش گرم کردن هوای ورودی از سیستم رطوبت گیر استفاده خواهد شد. بدنبال آن چیپس های خشک شده در خشک کن با میزان رطوبت کمتر ازPPm ، در اثر نیروی وزن خود به داخل اکسترودر ریخته می شوند. برای جذب رطوبت هوای مورد نیاز سیستم خشک کن از یک سیستم رطوبت گیر شامل دو مخزن حاوی ماده جاذب رطوبت (سیلیکاژل) استفاده می شود. هوای محیط از طریق یک مجموعه فن و فیلتر وارد یکی از این دو مخزن می شود تا رطوبت آن جذب شود.
سپس بعد از طی مدت معینی جریان هوا توسط یک سری شیرهای تبدیل که بوسیله سیستم کنترل اتوماتیک کنترل می شوند از یک مخزن به مخزن دیگر منتقل شده و همزمان هوای گرم از مسیر جداگانه دیگری بداخل مخزن اول فرستاده می شود تا سیلیکاژل موجود در آن احیاء گردد.

ب – مرحله پلیمریزاسیون واکسترودر و ریسندگی نخ :
نقطه آغازین این مرحله، اکسترودر می باشد که از یک مارپیچ و یک محفظه لوله ای شکل که با کمک المنت الکتریکی گرم می شود، تشکیل یافته است. اکسترودر در فرآیند ذوب ریسی عمل ذوب کردن گرانولها، یکنواخت کردن مذاب و تامین دمای مورد نیاز آن را تا تغذیه تحت فشار به پمپ ریسندگی انجام می دهد . پمپ ریسندگی، به پمپ دنده ای که مقدار جرم ریسندگی ( مذاب یا محلول ) را به هر موقعیت به میزان یکسان و به مقدار یکنواخت تغذیه می نماید، اطلاق می گردد.)

.

ویژگیهای نخ POY :
• حدود نمره: ۱۲۰ تا ۱۰۰۰ دنیر
• کلاس وزنی: ۹، ۱۴ و ۲۰ کیلوگرمی
• براقیت: نیمه مات-برایت-سوپر برایت
• رنگ: تنوع وسیعی از رنگ ها با ثبات نوری، شستشویی و تصعیدی مورد نیاز مشتری
نخ POY خاص: نخ های کاتیونیک، خنک، انتی باکتریال، دیرسوز، آنتی UV و …

نخ نیمه آرایش یافته ای است که توسط عملیات ذوب ریسی از ماده اولیه ای به نام چیپس حاصل می شود. این واحد تولید نخPOYخام را در رنگها و نمرات مختلف انجام می دهد و مواد اولیه آن چیپس پلی استر است . واحد POYنقش تامین کننده مواد اولیه چهار واحد دیگر را دارد به همین خاطر به این سالن تولیدی سالن مادر هم گفته می شود.

۱.نخ DTY چیست؟ Draw Texturised Yarn
در سالن تکسچرایزنگ نخ POY طی فرایند حرارت ، کشش و تاب مجازی به نخ تکسچره با تاب مجازی تبدیل می شود . با توجه به وجود ماشین الات دوهیتره و دبل این واحد قابلیت تولید انواع نخ های تک هیتره ، دو هیتره( ست) دو لا و صفرتاب ( بدون تاب مجازی) را دارا میباشد.

Draw Textured Yarn
یک نوع عملیات تکمیلی بر روی نخ نیمه آرایش یافته بوده که تحت حرارت و کشش و توسط دیسک های اصطکاکی در آن فر و موج ایجاد می نماید.


Draw Texturised Yarn (نخ تکسچره تاب مجازی)

DTY نخ
کاملا ارایش یافته یا کاملا کشیده شده است که از نخ پلی استر چند فیلامنت با مجعدهای نرم و حجم و تکسچر زیاد تولید میشود و لطافت نخ تولید شده شبیه پنبه احساس می شود و دوام زیاد و مقاومت زیاد از ویژگی های آن است.

این نخ با نیمه تکسچر شدن و با استفاده از ماشین الات تکسچره تولید می شود. DTY مناسب پارچه و لباس بیرون ، پارچه های لباس های چسبان ، تزئینی ، مبلمانی و… است .این نخ جایگزینی برای نخ پنبه و نخ ترکیبی پنبه با درصد رطوبت پایین است.

نخ DTY با اخرین سرعت ماشین الات تکسچر با ظرفیت یکسان تولید می شود.
نخ تکسچره تاب مجازی ( Draw Textured Yarn ) یا DTY بیشترین تولید و مصرف را در بین دیگر نخ های تکسچره شده داراست.این نخ ها که با نام های مصطلح نخ فیلامنت پفکی، شلاقی و هیت ست شناخته می شوند برای مصارف مختلفی از قبیل پیراهنی، ملحفه ای، پرده ای و … استفاده می شوند.

این نوع نخ ها عموما با دستگاه های دارای مناطق حرارتی اولیه V و M شکل تولید می شوند. نخ های POY پس از عبور از مناطق حرارتی و کششی وارد دیسک های اصطکاکی(Friction Zone ) شده و تاب مجازی می بیند و سپس برای تثبیت شدن وارد منطقه حرارتی ثانویه خواهند شد.


نخ DTY به دو دسته ساده و اینترمینگل تقسیم می شود:
در بعضی از ماشین آلات مذکور جت های گره زن تعبیه شده و به این ترتیب نخ های گره زده شده و یا در اصطلاح اینترمینگل ( مینگل ) شده تولید خواهد شد. نخ های گره زده شده عموما برای نخ های چله به کار برده خواهد شد.

این نخ حاصل فرایند تکمیلی تکسچرایزینگ به روش دیسک اصطکاکی روی نخ POY است که هدف آن نزدیکی خواص ظاهری نخ پلی استر به الیاف طبیعی می باشد. و به دو صورت اینترمینگل و ساده تولید می شود.

.
ویژگیهای نخ DTY :
• حدود نمره :۷۵ تا ۱۵۰۰ دنیر با انواع اینترمینگل
• براقیت: نیمه مات-برایت-سوپر برایت
• رنگ: تنوع وسیعی از رنگ ها با ثبات نوری، شستشویی و تصعیدی مورد نیاز مشتری
DTY خاص: نخ های با جمع شدگی پایین، لایکرادار، جمع شدگی بالا، ملانژ ۴ رنگ، High Bulck و …

.
موارد مصرف: پرده، رومبلی، پوشاک تریکویی، جین، مانتویی، پیراهنی مردانه، سجاده، خواب فرش ماشینی، پتوی راشل، روکش صندلی، مصارف صنعتی

۲. نخ LYCRA چیست؟
در سالن تکسچرایزینگ نخPOY تکسچره شده و همزمان کش لایکرا به نخDTY اضافه شده و نخ با قابلیت کشسانی لایکرا تولید میشود.

۳. ATY چیست؟ Air Textured Yarn
Air Textured Yarn
یک نوع عملیات تکسچره بر روی نخ بوده که این عملیات توسط جت هوا انجام می گیرد. ماشین آلات تولید کننده این نخ که ساخت شرکت SSM است، توسط هوای فشرده بین الیاف درگیری ایجاد کرده و بدین وسیله نخهای متنوعی از نظر ظاهر تولید می شود

ATY نخی است که تحت عملیات کشش و حرارت توسط هوای فشرده می باشد، بطوریکه الیاف تشکیل دهنده پس از آن دچار در هم رفتگی می شود و خصوصیاتی شبیه نخ طبیعی تولید میکند.
تولید محصولات خاص با استفاده از نخ های ATY هر روز افزایش می یابد.
خصوصیات ویژه این نخ ها :

دست خوب , بسیار جالب توجه بوده , و تنوع در رنگ

کاربرد این نخ در موارد زیر است:
چله فرش
پود فرش
پود مجازی
تار و پود پتو
کشباف و …

نخ های ATY (تکسچره شده بوسیله هوای فشرده) با هدف مشابه سازی خصوصیات ظاهری نخ پلی استر با انواع نخ های ریسیده پنبه، پشم و آکریلیک، تولید می شود.

ویژگیهای نخ ATY:
• حدود نمره: ۲۰۰ تا ۳۰۰۰ دنیر با انواع افکت
• براقیت: نیمه مات-برایت-سوپر برایت
• رنگ: تنوع وسیعی از رنگ ها با انواع براقیت ها ونخ های مولینه ۶ رنگ
ATY خاص: نخ های تار، پود و خواب فرش، استحکام بالا، جمع شدگی بالا و پایین، فنسی، لایکرادار
موارد مصرف: ، مصارف صنعتی، پارچه تریکو ، فرش ماشینی، پتوی مسافرتی، پرده های اسپرت و فانتزی،چادر های صنعتی، روکش صندلی، ژئوتکستایل، شلنگ و …

بازگشت به اخبار