صنعت مد ایتالیا در دستان کیست؟

پرادا (Prada)یک خانه مد ایتالیایی اســت که در سال ۱۹۱۳ توســط ماریو پرادا تاسیس شــد.

او با همکاری برادرش مارتینو فروشگاه چمدان و کاالهای چرمی با نام فراتلی پرادا به معنی برادران پرادا را در میالن افتتاح کردند. دختر ماریو به نام لوئیزاتجارت پدرش را به دست گرفت و سپس دخترش میوچیا پرادا، در سال ۱۹۷۸ جانشین او شد و هدایت شرکت پرادا را بر عهده گرفت.

 

زمانی که میوچیا به مقام ریاست پرادا رسید، این شرکت از نظر مالی دچار مشکل شده و تحت فشار رقبایی شناخته‌شده‌تر مانند گوچی قرار داشت. اما وی با نوآوریها و تفکرات آینده‌نگر خود، پرادا را در مســیر مبدل شدن به یکی از شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های پیشرو در زمینه مد قرار داد.

 

پرادا در واکنش به افزایش تقاضا، طیف وسیعی از کالاهای چرمی مانند کیف، چمدان، لوازم جانبی تا کفش و پوشــاک مردانه و زنانه را به بازار عرضه کرد.

 

او در مارس ۲۰۱۳ توسط گاردین به عنوان یکی از زنان خوشتیپ بالای پنجاه سال دنیا معرفی شد.

 

میوچیا برند میومیو را که در مقایسه با پرادا برندی ارزانقیمت‌تر بود و در تولید محصوالت آن از لباسهای خودش الهام گرفته بود روانه بازار کرد.

 

میومیو در واقع کوتاه‌شده نام خود او یعنی میوچیا است. او در سال ۲۰۱۳ به عنوان اولین طراح بزرگ جهان در مراسم بریتیش فشن اواردز انتخاب شد.

 

در سال ۲۰۱۴ نیز در ميان ۷۵ زن قدرتمند دنیا مورد توجه قرار گرفت. این فروشگاه لوکس با نام فراتلی پرادا در ابتدا به فروش کیف و محصوالت چرمی وارداتی از انگلیس مي‌پرداخت و در ادامه فروش کیف‌های چرمی، چمدان‌های مسافرتی، لوازم چرمی، قاب‌های زیبا و… تولید پرادا نیز به آنها افزوده شد.

 

به لطف معرفی محصولاتی با طراحی‌های چشــم‌نواز، استفاده از مواد اولیه مرغوب و تکنیک‌های پیچیده تولید، پرادا به سرعت در مرکز توجه اشراف اروپا و اعضای برجسته طبقه مرفه و سرمایه‌دار این قاره قرار گرفت. در سال ۱۹۱۹ ،پرادا به تامین‌کننده رسمی نواده سلطنتی ایتالیا مبدل شد.

 

این در شرایطی بود که با گذشــت زمان، بیش از پیش بر شهرت و اعتبار جهانی پرادا افزوده مي‌شد. ماریو پرادا معتقد بود بانوان نباید در فعالیت‌های تجاری حضور داشته باشند و از این رو، اجازه حضور اعضای مونث خانواده خود را در شرکت پرادا نمیداد.

 

اما پسر ماریو تمایلی به فعالیت در كسب‌وكار خانوادگی خود نداشت و سرانجام لوئیزا پرادا، دختر ماریو، ادامه مســیر وی را بر عهده گرفت. لوئیزا به مدت ۲۰ سال مدیریت شرکت پرادا را در اختیار داشت.

 

میوچیا یک سال پیش از بر عهده گرفتن مدیریت پرادا، با پاتریزیو برتلی، شوهر آینده خود آشنا شده بود. برتلی كسب‌وكار خود در زمینه محصولات چرمی را از سن ۱۷ ســالگی آغاز کرده بود و به عنوان مشاور میوچیا با وی همکاری مي‌کرد. در همین راستا، پرادا واردات محصولات چرمی انگلیســی را متوقف کرد و سبک و طراحی محصولات خود را تغییر داد.

 

فعالیت برتلی به عنوان مدیر تجاری، موجب شد تا میوچیا زمان لازم برای به‌کارگیری خلاقیتش در طراحی‌های پرادا را داشته باشد. آنها در کنار هم، موفق شدند تا كسب‌وكار خانوادگی پرادا را به قدرتی جهانی مبدل کنند. در سال ۱۹۷۷ ،پاتریزیو برتلی، شرکت A.p.S. I.P.I را به منظور تقویت منابع تولید خود که طی ۱۰ ســال گذشته شکل داده بود، تاسیس کرد.

 

در همان سال این شرکت مجوز انحصاری برای تولید و توزیع محصولات چرمی با برند پرادا را از میوچیا پرادا دریافت کرد.

 

طی سالهای بعد، فعالیت‌های این دو خانواده بیش از پیش نزدیکتر شد و سرانجام در سال ۲۰۰۳ ،شرکت برتلی در پرادا ادغام شد.

 

در سال ۱۹۸۳ ،خانواده پرادا دومین فروشگاه خود را در ویا دال اسپیگا میلان افتتاح کرد. پرادا ترکیبی از عناصر ســنتی با جزئیات معماری نوین، و انقلابی در خرده‌فروشی لوکس را در این فروشــگاه به نمایش گذاشت.

 

پرادا در واکنش به افزایش تقاضا، طیف وسیعی از کالاهای چرمی مانند کیف، چمدان، لوازم جانبی تا کفش و پوشاک مردانه و زنانه را به بازار عرضه کرد. از سال ۱۹۸۶ ،فروشگاه‌های جدید پرادا در نیویورک و مادرید و پس از آن در لندن، پاریس و توکیو افتتاح شدند.

 

نخستین نمایش مد پوشاک زنانه پرادا در شهر میلان، به ســال ۱۹۸۸ برگزار شد. همچنین، خلاقیت الهام‌بخش میوچیا پرادا به تاسیس برندی جدید به نام میومیو منجر شد که محصولاتی لوکس برای بانوانی علاقه‌مند به مد و سبک زندگی مدرن ارائه مي‌کرد.

 

امروزه، میومیو به عرضه پوشاک، کفش و محصولات چرمی زنانه مي‌پردازد و از عناصر کلیدی در فروش گروه پرادا محسوب مي‌شود. میوچیا پرادا در ســال ۱۹۹۳ موفق به دریافت جایزه بين‌المللي انجمن طراحان مد امريكا شد و در سال ۱۹۹۵ نیز جایزه طراح سال را از آن خود کرد.

 

دفتر مرکزی امپراتوری پرادا همچنان در میلان ایتالیا قرار دارد و دارای بیش از ۲۵۰ بوتیک در سراســر جهان است

بازگشت به اخبار