تکنیک های بازاریابی و فروش لباس و پوشاک که باید بدانید

روش‌های سنتی فروش لباس، دیگر کارایی سابق خود را ندارند و در حال حاضر با روی کار آمدن کسب و کارهای اینترنتی و استفاده بیش از پیش مردم از موبایل و رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی دیجیتال بهترین راه فروش لباس به شمار می‌رود. برنامه بازاریابی لباس شامل شناسایی مشتری هدف و پیدا کردن محصولات مورد علاقه او است. صاحبان این کسب و کار باید دائماً به دنبال لباس‌هایی باشند که مشتری برای پیدا کردن آنها با مشکل مواجه است و در فروشگاه رقبا یافت نمی‌شود. تکنیک های بازاریابی و فروش لباس که باید بدانید عبارتند از:

تکنیک های بازاریابی و فروش لباس و پوشاک که باید بدانید

جمعیت شناسی و شناخت جامعه هدف

اولین قدم در این راه، باید به شناخت مشتری هدف معطوف شود. بنابراین لازم است که همه نوع اطلاعاتی از آنها به دست آورید و به دنبال راهکارهایی باشید تا آنها را به خرید از شما ترغیب کند. زندگی آنها چطور است، آیا سنتی هستند یا اهل مد و فشن هستند؟ از کدامیک از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟ بهترین راه ارتباط با آنها چیست؟ با شناخت مشتری هدف می‌توانید نوع تبلیغات خود را انتخاب کنید.

قیمت گذاری صحیح محصول

محصولات خود را از نظر استراتژی قیمت‌گذاری با رقبا مقایسه کنید. در عین حال روش فروش شما باید به حدی با دیگران متفاوت باشد که در میان سایر برندها خودنمایی کرده و مشتری به واسطه طرح‌های خاص، جذب شما شود.

تبلیغات را فراموش نکنید!

تبلیغات باید منحصر به فرد بودن کالاها و بوتیک شما را به رخ بکشد. باید طرح مشخصی برای لوگو و رنگ طراحی داشته باشید. از این طرح به طور مداوم در ایمیل‌ها، نمادها و سایر ابزارهای تبلیغاتی استفاده کنید. امروزه هر کسب و کاری به وب سایت نیاز دارد پس از این راه می‌توانید اطلاعات مورد نیاز مشتری هدف را به دست آورید و در عین حال، تصویری خاص و ویژه از فروشگاه لباس خود را به مشتری عرضه کنید. در واقع می توان گفت وب سایت به عنوان ویترین مغازه شما عمل کرده و تفاوت آن را نسبت به سایر رقبا نشان می‌دهد.

توجه به رویدادهای خاص جهت بازاریابی و فروش لباس

رویدادهای خاص، فرصتی ایده‌آل برای جذب مشتری و افزایش ترافیک سایت‌ است. مشتری همواره به موارد جدید و متفاوت علاقه دارد. پس می‌توانید رویدادهای خاص را از طریق ایمیل و تبلیغات در روزنامه‌ها و مجلات محلی به مشتری‌ خبر دهید. از کوپن‌های تخفیف نیز می‌توانید هر از چند گاهی استفاده کنید، اما نباید به کرات اتفاق بیفتد زیرا از ارزش آن کاسته می‌شود.

خدمات مشتری

کیفیت، تولید، نوع متریال و … هر لباس با دیگری متفاوت است و به همین دلیل کارکنان فروش باید اطلاعات کاملی از محصولات داشته و از ویژگی منحصربه‌فرد هر یک از لبا‌س‌ها باخبر باشند.

هدف گذاری جهت فروش محصولات

برای اینکه هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات، مبلغ معقولانه‌ای باشد باید اهداف فروش و سود شما، واقعی و دست‌یافتنی باشند. لباسی که بیشترین فروش را دارد، شناسایی کنید. نتایج تلاش‌های بازاریابی را به طور مستمر ارزیابی کرده و مقدار برگشت سرمایه را مشخص کنید.

خلاقیت در بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا راهی خلاقانه برای جذب مخاطب است. برای این منظور می‌توانید داستان کسب و کار، شرکت و برندتان، اهداف و ارزش‌های خود را مطرح کنید. برای تکمیل بازاریابی محتوا لازم است که همواره ظاهر قابل قبولی داشته باشید. از یک طراح خلاق بخواهید برندی متمایز و در عین حال به یادماندنی برای شما طراحی کند. از این طرح باید در همه بازاریابی‌ها، توزیع و فروش خود استفاده کنید تا در ذهن مخاطب جا بیفتد.

داستان برند خود را تعریف کنید.

در ادامه باید داستانی جذاب از برند خود تعریف کنید، به عبارتی باید تصویری به مراتب جذاب‌تر از شرکت، برند، ارزش‌ها، سابقه و اهداف‌تان ارائه کنید. این داستان باید شامل موضوعات جالبی از گذشته منحصربه‌فرد، سنت‌ها، طراحی‌ها و تخصص‌تان باشد. به یاد داشته باشید که ظاهر حرف اول را در صنعت مد و لباس می‌زند و به همین دلیل باید برای تکمیل داستان برندتان، ظاهر زیبایی از بوتیک خود ارائه کنید. بنابراین از یک طراح بخواهید هویت برندی متمایز و در عین حال به یادماندنی برایتان خلق کند.

استفاده از اپلیکیشن

یکی از هیجان‌انگیزترین پیشرفت‌ها در عرصه مد و لباس، اپلیکیشن‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهد قبل از خرید، مدل لباس را روی بدن‌تان ببینید. خریدار با کمک این تکنولوژی از روی موبایلش می‌تواند سایز و مدل لباس را ببیند و بعد آن را خریداری کند.

نمایش مراحل تولید لباس

برای ارضای حس کنجکاوی مشتری می‌توانید فیلمی از مراحل تولید خط لباس تهیه کنید. با این کار، علاقه مشتری را تحریک کرده و همزمان می‌توانید از انگیزه پشت طراحی‌های خود بگویید و کیفیت متریال و ظرافت و تخصص کارکنان تولید را نشان دهید.

استخدام عکاس

برای موفقیت بیشتر باید از یک عکاس حرفه‌ای استفاده کنید تا جذابیت و کیفیت لباس‌هایتان را دوچندان کند. علاوه بر این، یک مدل با صورتی زیبا برای کار خود پیدا کنید، یک محل چشم‌نواز برای عکاسی انتخاب کرده و عکس‌ها را فقط در بوتیک خود نگیرید. نورپردازی مناسب، نور روز و … را نیز فراموش نکنید.

در نهایت می توان گفت: افراد همواره با مشکلاتی نظیر نحوه بستن کروات، گم کردن دکمه لباس، ست کردن لباس و شلوار و … مواجه هستند. متاسفانه برندهای معدودی در این زمینه به یاری مخاطب می‌شتابند. ارائه همین نکات و تکنیک‌های ساده می‌تواند مشتری زیادی را جذب سایت شما کند. از آخرین و جدیدترین مد روز به مشتری بگویید و مشتری را در زمینه پوشیدن لباس و کفش و کیف و وسایل جانبی و ست کردن آنها با هم راهنمایی کنید. به عنوان یک فروشنده باید در همان جایی حضور داشته باشید که مشتری فعالیت می‌کند یعنی رسانه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام. این رسانه‌ها بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر فعال دارند که ۶۸ درصد آنها خانم هستند.

بازگشت به اخبار